MATERJALID JA NENDE OMADUSED

Kaasaegsete riidest mähkmete valmistamisel kasutatakse kolme liiki materjale – imavad kangad, lekkekindlad kangad ja kuiva hoidvad kangad.

Lekkekindlad materjalid

Lekkekindlat kangast kasutatakse mähkmete väliskihina, et hoida lapse riided kuivana.

PUL e. polüuretaaniga lamineeritud kangas (polyurethane laminated) on kaetud õhukese polüuretaan-kihiga, mis hoolimata oma vettpidavast omadusest on siiski hästi hingav. 

TPU e.  termoplastiline polüuretaan (thermoplastic polyurethane) on kuumutamise teel lamineeritud veekindel materjal. TPU on PUL-iga võrreldes pehmem. 

Vill (wool) on riidest mähkmete kasutajate hulgas tuntud kui „kuulikindel“ materjal. Villa kasutatakse mähkmekatete, lühikeste ja pikkade kattepükste (longies, shorties) valmistamiseks, mille sees kasutatakse eelvolditud, vormitud,  kontuur- või nelinurkmähkmeid. Vill on naturaalne väga imav materjal, mis on hästi hingav ning sobib kasutamiseks öösiti, uinakute ajal või suuremate pissijate puhul. Sobib kasutamiseks ka suvel, kuna ei ole ülekuumenemise ega haudumise ohtu. Villast mähkmekatted vajavad aeg-ajalt lanoliiniga töötlemist, et säilitada oma vettpidavad omadused ning enamasti on lubatud vaid käsipesu, kuna võivad masinas vilditaoliseks muutuda.

Imavad materjalid

Imavat kangast kasutatakse lekkekindla kihi sees. Erinevate materjalide vahel valides on võimalik muuta mähe vastavalt vajadusele imavamaks või õhemaks.

Mikrokiud  (microfiber) on sünteetiline materjal, mis on imav ja kiiresti kuivav. Mikrokiust mähkmesisu ei tohiks paigutada otse lapse naha vastu, sest see võib põhjustada nahaärritust, kuid sobib kasutamiseks näiteks taskumähkmes. Imamiskiirus on väga kiire, imamisvõime on väike/keskmine.

Puuvill (cotton) on naturaalne imav materjal, millest tehakse nelinurkmähkmeid, aga ka mitmekihilisi mähkmesisusid ja vormiõmmeldud mähkmeid. Imamiskiirus on keskmine, imamisvõime on keskmine.

Bambus (bamboo) on naturaalselt antibakteriaalne, väga hea imavusega materjal, mis ei hoia endas ebameeldivaid lõhnu. Bambus on väga pehme ja säilitab oma pehmuse ka peale mitmekordset pesu. Imamiskiirus on aeglane, imamisvõime on suur.

Kanep (hemp) on väga tugev materjal, seetõttu kasutatakse riidest mähkmete tootmisel peamiselt kombinatsiooni 45% kanep/55% puuvill – puuvill aitab hoida kanga pehme ja painduvana, kanep omakorda annab kangale vastupidavust ja suurendab oluliselt imamisvõimet ning on looduslikult antibakteriaalne. Imab aeglaselt, kuivab aeglaselt, väga suure imavusega

Kuiva hoidvad materjalid

Kuiva hoidvat kangast kasutatakse mähkme sisepinnal vastu lapse nahka. See juhib niiskuse lapse nahast eemale, et lapsel oleks kuiv tunne.

Fliis on polüesterkangas, mis juhib niiskuse nahast eemale imavasse mähkmesisusse ja jätab mähkme sisepinna kuivaks. On olemas õhem mikrofliis ja pikakarvaline eriti pehme minki.

Mayka kangast saab kasutada kahel erineval moel. Üks pool (pehmem ja karvasem) jätab kuiva tunde ja teine pool (augukestega) hoiab naha värskema ja jahedamana, sobides hästi kuumal suvepäeval või kui lapsel on palavik.

Coolmax on sarnane sprodirõivaste kangale. Augukestega kangas hoiab naha jahedama ja värskemana, sobib kuuma ilmaga, aitab vältida higistamist.

Vill on naturaalne materjal, mis juhib samuti niiskuse nahast eemale

Toorsiid on suurepärane abiline, kui beebil on tekkinud mähkmelööve. Siid jahutab ja ravib punetavat ja põletikulist nahka. Nii saad ravida nahaärritusi ilma kreemita.