MILLINE MÄHE SOBIB SINU LAPSELE?

Kas oled alles tutvust tegemas riidest mähkmete maailmaga? Kaasaegsetel korduvkasutatavatel mähkmetel on päris suur valik erinevaid liike ja võimalusi, mis Sind esialgu segadusse võivad ajada. Nii võib sobiva mähkme leidmine tunduda väga keerulisena. Kuid ole mureta, Sa ei ole kindlasti ainus! Päris mitmed uued kliendid on olnud samade mõtetega meie ees.

Soovitame Sul esmalt läbi mõelda, mis on mähkmete juures Sinu jaoks kõige olulisemad kriteeriumid. Just seetõttu panimegi kokku mõned soovitused, et otsustamine Sinu jaoks kergem oleks. Vaata kindlasti ka artiklit selle kohta, mida vajad riidest mähkmetega alustamiseks. 

Kuidas hoida riidest mähkmetega seonduvad kulud kontrolli all?

Kui soovid säästa võimalikult palju raha, siis soovitame Sinu lapsele nelinurkmähkmeid. Lisaks soodsale hinnale on need ka väga kiiresti kuivavad, mistõttu pole vaja soetada suurt mähkmevaru. Pissise mähkme saad kerge vaevaga kraani all puhtaks loputada ning juba mõne tunni möödudes on see kuiv ja valmis uueks kasutuskorraks.

Aga kui ma ei soovi kasutada sünteetilisi materjale?

Kui eelistad looduslikke kangaid, siis soovitame Sinu lapsele orgaanilisest puuvillast, kanepist või bambusest sisemähet ning sinna peale orgaanilisest villast mähkmekatet. Vajadusel saad mähkme sisse panna ka toorsiidist või villast kuiva hoidva lapi.

Ei ole mingit kahtlust, et kasutades looduslikke materjale pakud oma lapsele parima õhuläbilaskvusega mähet, mis sobib kasutamiseks nii talvise pakase, suvise kuumuse, kui ka pika ööune ajal. Tõeline pai Sinu lapse nahale!

Ka riidest mähkmetega on mugav ja lihtne

Kui hindad eelkõige kasutusmugavust, siis soovitame Sinu lapsele kõik-ühes mähet või taskumähet. Mõlema kasutamine on kiire ja mugav, sarnanedes ühekordsete mähkmete kasutamisele.

Oled liikuv? Kasuta hübriidmähkmeid!

Kui viibid tihti kodust eemal ning puudub võimalus pesupesemiseks, siis on hübriidmähkmed Sinu jaoks loodud. Nii ei pea Sa reisides või külas viibides ühekordseid mähkmesisusid kasutades muretsema määrdunud mähkmete hoiustamise pärast. Koju naastes saad aga kasutada riidest mähkmesisusid.

Riidest mähkmed sobivad esimesest elupäevast alates

Kui Su laps sündis enneaegselt või on väga väikese sünnikaaluga, siis soovitame talle vastsündinu mähkmeid. Alla 4 kg kaaluvatele beebidele võivad ühes suuruses mähkmed jääda jalas väga kohmakaks, mistõttu võib esineda ka lekkeid. Siis on mõistlik kasutada spetsiaalselt vastsündinutele mõeldud mähkmeid, mis istuvad beebil paremini jalas ega sega liigutamist. Ja muidugi on need tibatillukesed mähkmed kohe eriliselt armsad, sobides hiljem näiteks ka nukul kasutamiseks.

Kui Su laps ei püsi pudeliski paigal

Kui Su laps ei tee mähkmevahetusel koostööd ja põgeneb igal võimalikul juhul, siis kõige kiiremini saab talle jalga tõmmata püksmähkmed. Nii pole vaja pead murda, kuidas jooksu pealt trukke või krõpse kinni sättida.

Sobilikud suuremale lapsele

Kui Su laps on suurt kasvu või ei ole ta veel mingil põhjusel saanud sõbraks potiga, siis võiksid talle sobida suuremad mähkmed. Need on spetsiaalselt loodud lastele kaaluga 15+ kg. Kui olete teinud algust juba potitreeninguga, aitavad potitrennipüksid ära hoida väikeseid õnnetusi, mis õppimise käigus ikka ette võivad tulla.

Riidest mähkmeid saab kasutada ka ilma pesumasinata

Kui Sul pole pesumasinat ning pesed pesu käsitsi, siis kõige lihtsam on pesta nelinurkmähkmeid. Niiskuskindla kattena soovitame sellisel juhul villaseid mähkmekatteid, mida pestaksegi käsitsi. Boonuseks veel see, et neid pole vaja nii sageli pesta.

Mida teha siis, kui Sul on väga piiratud eelarve?

See ei ole ju kellelegi saladuseks, et beebi tulekuga kasvavad koos rõõmuga ka pere väljaminekud. Seetõttu on igati mõistlik mõelda, kuidas säästa võimalikult palju raha.

Tegelikult saab mähkme imava osana kasutada ka näiteks vana T-särki või käterätikut. Lihtsalt lõika või voldi see sobivasse suurusesse ja mähi lapsele ümber.

Ka villaseid mähkmepükse saab edukalt ise mõnest vanast kampsunist kokku õmmelda või ka ise kududa. Pane oma oskused ja fantaasia tööle – ei ole õiget ega vale.

Ära unusta, et riidest mähkmete puhul on eriti hea veel ka see, et samu mähkmeid saavad kasutada ka pere järgmised lapsed – nii saad säästa veel eriti palju

Lisaks ülaltoodud soovitustele vastame ka kahele küsimusele, mis võivad algajale riidest mähkmete kasutajale peavalu valmistada.

Millist mähet kasutada pika ööune ajal?

Teame omast käest, et väiksemad beebid, kes öösiti söövad, pissivad ka öösiti üsna tihti. Ja kuigi nende pissi kogused on väikesed, on pissimise sagedus suur ning tulemuseks on väga märg mähe.

Suuremate laste puhul, kes enam öösel ei söö ning magavad pikalt (kuni 12 tundi järjest), on ka pissimise sagedus väiksem. Nende puhul on aga probleemiks suuremad kogused ning tulemuseks jällegi mähe, mis võib olla läbiligunenud.

Mõlemal juhul segab see kindlasti aga Sinu lapse rahulikku ööund.

Oma kogemuste ja katsetuste põhjal oleme jõudnud tulemuseni, mida julgeme soovitada ka teistele. Et vältida lapse pidžaama ja voodi märjaks saamist, peaks öine mähe koosnema kahes osast – üliimavast sisemähkmest (väga imavad on näiteks bambus ja kanep), mida on vajadusel täiendatud lisaimuga, ning sinna peale käivast villasest mähkmekattest, mis aitab imavust veelgi suurendada, hoides samal ajal lapse riided kuivana. Kindlasti soovitame ööune ajaks panna mähkmesse ka kuiva hoidev lapp – nii ei sega märg tunne lapse und ning on ka väiksem tõenäosus, et lapse õrn nahapiirkond hommikuks punetama hakkab.

Kas eelistada trukkide või krõpskinnisega mähkmeid?

Trukkidega mähkmed käivad tugevamalt kinni. Seetõttu sobivad need hästi, kui laps on suurem ja oskab ise krõpskinnist lahti tõmmata. Samas on neid pisut ebamugavam kinnitada, kui laps rabeleb ja ei püsi paigal.

Krõpskinnist on sama mugav kasutada kui ühekordsete mähkmete kleepriba. Samuti võimaldab see reguleerida mähkme laiust just selliseks nagu vaja. Puuduseks on aga see, et krõpsupael kulub ajapikku ning võib muutuda vähemhaakuvaks.

Seega omad plussid ja miinused on mõlemal. Kui soovid aga meiega aru pidada, et millised siis enda lapsele valida, võta julgelt ühendust!

Kui Sa hetkel veel kahtled, kas kasutada riidest mähkmeid või ei, loe ka põhjuseid, miks eelistada just neid!

Mõnusat riidest mähkmete maailma avastamist!