KUIDAS PESTA RIIDEST MÄHKMEID?

Lapsevanemad, kes alustavad riidest mähkmete kasutamist, soovivad teada universaalset pesurutiini nende pesemiseks. Siin saame jagada üldisi soovitusi, kuid tuleb meeles pidada, et see, mis ühel täiuslikult toimib, ei pruugi teisel sama head tulemust anda. Oluline on teada mõningaid tegureid, mis võivad lõpptulemust mõjutada.

Uue riidest mähkme ettevalmistamine

Enne esimest kasutamist tuleb uued mähkmed läbi pesta, et need saavutaksid täieliku imamisvõime. Enamik tootjaid paneb tootega kaasa info, mitut pesu vaja läheb. Sünteetilised materjalid (mikrokiud) on valmis kasutamiseks enamasti pärast 1–2 eelpesu. Looduslikud materjalid (puuvill, bambus, kanep) soovitatakse läbi pesta 3–6 korda. Võid mähkme kasutusele võtta ka juba pärast kahte pesukorda, kuid pead arvestama, et see pole saavutanud maksimaalset imamisvõimet ning lekete vältimiseks tuleb mähet vahetada tihemini või lisada lisaimu.

Vee karedus

Mineraaliderikas vesi võib vähendada pesuvahendi efektiivsust, nii et soovitud tulemust on raskem saavutada. Sellisel juhul tuleks kasutada rohkem pesuvahendit. Tihti on pesuvahendi pakendil toodud ära ka erinevad kogused erineva vee kareduse jaoks.

Pesu kogus masinas

Riidest mähkmete pesemisel kehtib sama reedel, mis tavapesu kohta – head tulemust ei saa liiga täis ega ka liiga tühja masinaga. Selleks, et pesu saaks puhtaks, peab masinas toimuma riiete hõõrdumine üksteise vastu. Kui masin on liiga täis laetud, ei ole mähkmetel ruumi liikuda ja nad keerlevad lihtsalt kobarana trumlis ringi. Kui aga pesu on liiga vähe, siis nad ujuvad vees ja ei hõõrdu.

Lea oma mähkmehulga juures optimaalne pesemise sagedus. Puhta tulemuse saamiseks soovitame Sul täita pesumasin 3/4 ulatuses pesuga. Kui mähkmeid ei ole nii palju, siis võib mähkmetele lisaks panna pesumasinasse ka näiteks vannilinad või käterätikud.

Vee temperatuur

Mähkmetootjad on oma tooted varustanud pesumärgistusega ja tootjapoolsetest soovitustest tasub kinni pidama, kui soovid, et mähkmed kestaksid. Enamik baktereid hävineb umbes 40°C–60°C juures ning suur hulk pesuvahendeid toimib just sellel temperatuuril.

Aeg

See, kui pikalt Sa mähkmeid pesed, võib samuti mõjutada pesutulemust. Pesuvahendis sisalduvatel kemikaalidel on erinev reageerimisaeg, mida omakorda mõjutavad sellised tegurid nagu vee kvaliteet ja temperatuur. Võid märgata, et kauem kestnud pesutsükli puhul saad parema tulemuse, kuna see võimaldab pesuvahendil pikemalt toimida ning teha oma tööd korralikult. Riidest mähkmete pesutsükkel võiks kesta vähemalt 2 tundi.

Pesemise sagedus

Määrdunud mähkmete hoiustamisel ei tohiks neil lasta liiga kaua pesukorda oodata. Riidest mähkmeid peaks pesema iga 1–3 päeva tagant. Nii hoiad ära bakterite vohamise ja hallituse tekke.

Pesuvahend

Kasuta pesuvahendit vastavalt tootjapoolsetele ettekirjutustele. Lihtne valik on spetsiaalselt riidest mähkmete pesuks mõeldud pesuvahendid. Neid kasutades võid olla kindel, et mähkmed saavad puhtaks. Võid muidugi kasutada ka tavapesuvahendeid. Eelista vahendit, mis on mõeldud tundlikule nahale ja allergikutele, nii hoiad ära nahaärrituse oma lapse õrnas mähkmepiirkonnas. Pesuvahendi valikul pea silmas, et see ei sisaldaks ensüüme, pehmendajaid ega oleks suure seebi sisaldusega (üle 5%).

Ensüümid võivad ärritada lapse nahka ja põhjustada mähkmelöövet, kui mähe on märg. Lõhnaained tekitavad sageli allergilisi reaktsioone ning ladestuvad mähkmesse, mis aja jooksul vähendab selle lekkekindlust ning võib tekitada ammoniaagi lõhna. Pehmendajad võivad kahjustada kangast ja muuta selle rabedaks ning lühendada mähkme eluiga.

Kui on võimalik pesutsükli jooksul vee kogust reguleerida, siis loputamisel soovitame kasutada rohkem vett ning pesuvahendiga pestes väiksemat veekogust, nii on pesuvahendi konsentratsioon kõrgemal temperatuuril pestes suurem ja selle mõju efektiivsem.

Riidest mähkmete pesemise ABC

kaka käib potti

1. Kaka käib potti

Eemalda võimalikult palju tahket mustust ja raputa see WC-potti. Seal on selle õige koht, mitte prügikastis. Vajadusel ja võimalusel kasuta käsidušši.

valmista mähe pesuks ette

2. Valmista mähe pesuks ette

Ava trukid, et need pesu käigus kangast katki ei tõmbaks. Sule krõpskinnised, nii ei riku need pesu ajal teisi mähkmeid. Eemalda mähkmesisud ja/või lisaimud, et need saaksid põhjalikumalt puhastatud.

loputa

3. Vajadusel loputa

Kui mähe on kakane, siis loputa see kraani all nii puhtaks kui võimalik. Soovi korral võid kasutada sapiseepi plekkide eemaldamiseks. Vajadusel loputa ka lisatoitu saava lapse pissist mähet, sest suurema lapse uriin on vängema lõhnaga. Pärast loputamist vääna mähe nii kuivaks, kui saad.

hoiusta lahtises korvis

4. Hoiusta lahtises korvis

Pesukorda ootavaid mähkmeid hoiusta lahtises plastikust pesukorvis. Mida rohkem on korvis õhuavasid, seda parem. Nii hoiad ära bakterite vohamise ja hallituse tekke.

eelpesu

5. Eelpesu

1–2 päeva tagant tee mähkmetele eelpesu lühikese pesuprogrammiga (30–60 min) 30°C–40°C juures kasutades poolt pesuvahendi kogust, mis on ettenähtud väga määrdunud pesu pesemiseks. Eelpesu eesmärk on eemaldada suurem mustus, et mähkmete põhipesu toimuks võimalikult puhtas vees.

põhipesu

6. Põhipesu

Vähemalt 2–3 päeva tagant tee mähkmetele põhipesu pika pesuprogrammiga (2 h või pikem) 40°C–60°C juures. Eelista programmi, mis kasutab rohkelt vett. Pesumasin peaks olema 3/4 pesuga täidetudKasuta pesuvahendi kogust, mis on ettenähtud väga määrdunud pesu pesemiseks, arvesta ka vee karedusega. Jälgi, et pärast pesu lõppu ei oleks mähkmed vahused, vajadusel tee täiendav lisaloputus.

pane mähkmed kuivama

7. Pane mähkmed kuivama

Riidest mähkmete kuivatamine pesunööril tagab neile kõige pikema kasutusaja. Imavaid mähkmesisusid ja sisemähkmeid võib kuivatada ka kuivatis, kuid seal võivad nad väiksemaks kokku tõmbuda ning nende kasutusiga lüheneda. Jälgi kindlasti tootjapoolseid juhiseid.

Villaste mähkete pesu ja hooldus

Eelpool kirjeldatud pesurutiin ei kehti aga villaste mähkmekatete kohta. Vill on suurepärane valik beebi riiete ning mähkmete osas, kuna juhib niiskuse nahast eemale ja on väga imav. Villal on ka naturaalsed antibakteriaalsed ning mustust tõrjuvad omadused, seetõttu ei ole vajalik villaseid tooteid sagedasti pesta. 

Enne kasutuselevõttu tuleb villaseid mähkmekatteid lanoliiniga töödeldada. Lanoliin muudab villa vetthülgavaks ja hoiab ära lekked. Villaseid katteid pole vaja pärast igat kasutuskorda pesta, vaid piisab tuulutamisest.

Kui villane mähkmekate hakkab lekkima või halvasti lõhnama, siis vajab see pesu. Määrdumise korral tuleb villa pesta käsitsi madalal temperatuuril (kuni 30° C) villapesuvahendiga ning seejärel uuesti lanoliinitada.

Kui Sul tekkis täiendavaid küsimusi, siis küsi meilt julgelt nõu – aitame alati hea meelega!

Ostukorv (0)

Ostukorv